Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopiec w pasiastej piżamie - Problematyka

Książka „Chłopiec w pasiastej piżamie” Johna Boyne'a wydana została w 2006 r. Na jej podstawie zrealizowano też film. Jest to ujmująca i nieprawdopodobna historia 8-letniego Bruna i jego przyjaciela Schmula, pochodzących z dwóch różnych światów. Bruno urodził się w Berlinie – miał siostrę, kolegów i kochająca rodzinę, a jego ojciec był niemieckim żołnierzem, który dostał awans na stanowisko komendanta obozu koncentracyjnego. Cała rodzina musiała więc przeprowadzić się na wieś. Tutaj za murami obozu Bruno znajduje przyjaciela, z którym może się „bawić”. Obóz chłopiec nazywa „farmą” i jest zupełnie nieświadomy niebezpieczeństwa, które mu grozi.

Bruno coraz częściej odwiedza Schmula – intryguje go jego piżama z wyszytym numerem, sam chciałby taki mieć. Okazuje się, że chłopcy urodzili się tego samego dnia, miesiąca i roku. Opowiadają sobie różne historyjki i rodzi się między nimi prawdziwa przyjaźń. Któregoś dnia Bruno po raz ostatni wymknął się do obozu, ponieważ obiecał Schmulowi, że pójdą szukać jego ojca, który zaginał gdzieś poza murami obozu. Kiedy szukali go w baraku, nagle wtargnęli do niego żołnierze SS i kazali wszystkim wyjść na zewnątrz. Chłopcy zostali zaprowadzeni do komory gazowej, z której nie było już odwrotu.

„Chłopiec w pasiastej piżamie” to wzruszająca opowieść o prawdziwej młodzieńczej przyjaźni i jej niezwykłej sile, która została wystawiona na najcięższą próbę. Jest to też opowieść o tragedii ówczesnych czasów widzianej z perspektywy bezbronnych, niewinnych dzieci – Bruno jest całkowicie nieświadomy tragedii, jaka rozgrywa się za murami obozu. Rzeczywistość tą znał tylko z filmów i do końca był przekonany, że ludzie przyjeżdżają tu na wakacje. To niewinne dziecięce spojrzenie uwydatnia całe okrucieństwo, jakie spotkało miliony ludzi w czasie II wojny ś